Bebek Aldırma Fiyatları 2020

Dünyada her yıl binlerce kadın istem dışı gebelik ile karşı karşıya kalmaktadır. İstemsiz gebelik dışında bir de mecburi şartlar altında gebelik sonlandırma işlemi yapmak zorunda olan kadınlar vardır. Bu durumda kadınların başvurması gereken yol kürtajdır. Dünyanın genelinde yaygın olan kürtaj, Türkiye’de de birçok kadının başvurduğu bir yöntemdir. Bugünkü yazımızda sizlere kürtaj hakkında bilinmesi gereken noktaları, kürtaj yapmak isteyen kadının haklarını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde sunacağız.

Kürtaj Nedir?

İstenmeyen gebelik durumunda ya da gebelik kadın için risk oluşturuyorsa ve gebe kalan kadında ciddi bir hastalık durumu mevcutsa kişi kürtaj olabilir. Bunun yanında gebelik süresinde hasta, kendisi ve gebeliğini riske atacak ilaçlar kullanmak zorunda ise aynı şekilde kürtaj yoluna başvurabilir.

Kürtaj, hamile kalan kadının rahminden ceninin tıbbi müdahale yoluyla alınması demektir. Kürtaj işlemini sadece kadın doğum uzmanları yapabilmektedir. Bu işlem hastanın izin verdiği kişiler ve uzman arasında gizli kalmaktadır.

Bebek Aldırmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Kürtaj hakkında dikkat edilmesi gereken başlıca konulardan biri yasal haklardır. Yasal haklarınızın ne olduğunu dikkatlice araştırmanız ve kürtaj olmak için gereken koşulları sağlayıp sağlamadığınızı tahlil etmeniz gerekmektedir. Türkiye’de kanuni kürtaj süresi sınırı 10. haftadır. Bununla beraber kadın evli ise eşinin kürtaj için onayının alınması gerekmektedir fakat kadın bekar ise yasal yaş sınırı 18’dir. On hafta kürtaj sınırı gebeliğini sonlandırmak isteyen kadının sağlığını gözetmek amacıyla konulmuş bir sınırdır. Aksi takdirde on haftayı geçen gebeliklerde yapılan kürtajlarda kadın, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Uzmanlar tarafından önerilen gebelik için en ideal zaman 5 ile 7 hafta arasıdır. Çünkü vakit ilerledikçe gebelik sonlandırma işlemi zorlaşmaktadır.

Çocuk Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hasta, özel ya da devlet hastanelerinde bulunan kadın doğum hastalıkları bölümünden bir uzmanla görüşmelidir. Kadınlar kürtaj kararını verirken uzman hekimler tarafından her konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilmeli ve kadına karar vermesi için biraz zaman verilmelidir. Hekimler, hastanın kan durumu hakkında gerekli testleri yapmalıdır. Bununla beraber kürtaj olmak isteyen hastanın buna engel olacak bir hastalığı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hasta, hem genel anestezi hem de lokal anestezi ile kürtaj olabilmektedir. Lokal anestezi, yalnızca rahim ağzının uyuşturulması ile yapılmaktadır. Hastanın genel ya da lokal anestezi ile kürtaj yapılıp yapılmayacağı uzman hekimin hasta hakkında edindiği bilgiler ve hastanın gebelik geçmişi göze alınarak karar verilir.

Kürtaj işlemi genellikle hastanın sağlık durumuna ve farklı koşullara bağlı olmakla beraber yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Hasta kürtaj işleminin ardından aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir.

Kürtaj İşleminin Riskleri Nelerdir?

Yapılan kürtaj işlemlerinin genelinde hasta, işlem sonrası bir sorunla karşılaşmamaktadır. Ancak istisna durumlar da söz konusu olabilir. Kimi zaman hastalarda kürtaj işleminden sonra bazı komplikasyonlar meydana gelmektedir. Bu komplikasyonlar: rahimde parça kalması, rahim içi yapışıklık sendromu(asherman sendromu), rahmin içinde kan kalması, enfeksiyon, rahim delinmesi, başarısız kürtaj işlemi ve gebeliğin devam etmesidir. Kimi hastalar bebek aldırma işleminden sonra bu sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bunun gibi sorunlar nedeniyle hasta, kürtaj olacağı hastanenin tam teşekküllü bir hastane olmasına ve kürtaj yapacak olan kişinin alanında uzman bir doktor olmasına dikkat etmelidir.

Hasta, kürtaj işleminden sonra aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyorsa acil tıbbi müdahale göreceği ilk hastaneye ya da bebek aldırma işlemini yapan uzman doktora başvurmalıdır:

– Kürtajdan sonra baygınlık, ateş(38 derece ve üzeri), baş dönmesi vb. sorunlar
– Sancılı ağrılar
– Değişik renkte ve kötü kokulu akıntı
– Kürtaj sonrası şiddetli kanama
– Kürtaj sonrasındaki 10-20 gün içerisinde regl sancısına benzer kramp ile kanama
– Gebeliğin devam ettiğine dair belirtiler
– Bebek aldırma sonrası travma

Uzman doktorların kürtaj olmak isteyen kadınlara yönelik önerisi, kürtajın genel anestezi ile yapılmasıdır. Çünkü hasta, lokal anestezide bilinci yerindeyken kürtaj işleminden kötü etkilenebilir ve işlem sonrası travmalar yaşayabilir.

Devlet ve Özel Hastanelerde Çocuk Aldırma İşlemi Nasıl Olur?

Sağlık Bakanlığınca verilen bilgiye göre devlet hastanelerinde kürtaj işlemi 10.haftaya kadar herhangi bir gerekçe göstermeksizin isteğe bağlı olarak yapılabilir. Fakat devlet hastanelerine kürtaj olmak için başvuran kadınların çoğu isteğe bağlı kürtajı kabul etmeyip hastalarını geri çevirmektedir. Eğer hastanın gebeliğinde 10.haftaya kadar herhangi bir sağlık problemi yoksa devlet hastaneleri tarafından kürtaj yapılmamaktadır. 10.haftaya kadar olan süreçte hastanın sağlık sorunu olup hastaneye kürtaj olmak için başvurursa devlet hastaneleri zorunlu olarak hastayı kürtaj yapmaktadır. 10.haftaya kadar yapılan kürtajlar ise devlet hastanelerinde SGK tarafından karşılanmaktadır.

Özel hastanelerde bebek aldırma işlemi devlet hastanelerine nazaran daha tercih edilebilir bir yoldur. Lakin burada dikkat etmemiz gereken en temel husus kürtaj yapacak doktorun alanında uzman ve yeterli tecrübesi olan bir doktor olmasıdır. Aynı zamanda ameliyat işleminin yapılacağı kliniğin steril ve tam teşekküllü bir hastane olmasıdır.

Devlet ve Özel Hastanelerde 2020 Kürtaj Ücretleri:

Bebek aldırma yani kürtaj işleminin ücretlerini belirleyen birçok unsur vardır. Bunlara gebeliğin haftası, hangi anestezinin yapılacağı, kürtaj işleminde kullanılan aletlerin kalitesi, kürtaj sonrası kullanılacak ilaçların fiyatı, kliniğin bulunduğu lokasyon ve uzman doktorun ne kadar rağbet gördüğü vs. örnek olarak gösterilebilir. Bu konu hakkında daha önce yazdığımız Kürtaj Fiyatları 2019 – Özelde Ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kürtaj ücretleri her yıl düzenli olarak Türk Tabipler Birliği tarafınca belirlenmektedir. Belirlenen ücret asgari rakamdır. Yukarıda bahsettiğimiz etkenlere göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

İllere Göre Kürtaj Fiyatları:

İllere göre kürtaj ücretleri aralarında fazla bir fark olmayarak yukarıda bahsettiğimiz etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak her şehirde gebeliğin büyüklüğüne bağlı olarak fiyat artışı gözlenmektedir. Aşağıda size verdiğimiz fiyatlar hastaneden hastaneye ve klinikten kliniğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fiyatlar minimum ve ortalama fiyatlar baz alınarak sitemizde güncellenmiştir.

İstanbul Kürtaj Ücretleri 2020:

Dört ve altı haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1000 TL’dir.
Yedi haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1100 TL’dir.
Sekiz haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1200 TL’dir.
Dokuz haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1200-1400 TL’dir.
On haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1400-1500 TL’dir.
10. haftadan sonra yapılan kürtajlar ciddi risk teşkil edip yapılması uzman doktorlarca önerilmemektedir.

Ankara Kürtaj Ücretleri 2020:

Dört ve altı haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 900 TL’dir.
Yedi haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1000 TL’dir.
Sekiz haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1100 TL’dir.
Dokuz haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1100-1200 TL’dir.
On haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1200-1300 TL’dir.
10. haftadan sonra yapılan kürtajlar ciddi risk teşkil edip yapılması uzman doktorlarca önerilmemektedir.

İzmir Kürtaj Ücretleri 2020:

Dört ve altı haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 800 TL’dir.
Yedi haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 900 TL’dir.
Sekiz haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1000 TL’dir.
Dokuz haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1000-1200 TL’dir.
On haftalık gebeliklerde ortalama kürtaj ücreti 1200-1400 TL’dir.
10. haftadan sonra yapılan bebek aldırmaları ciddi risk teşkil edip yapılması uzman doktorlarca önerilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Avivasa Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap