Bim Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası ve WhatsApp Hattı

Yüzde Yüz Türk sermayeli Bim Marketler zinciri, 1995’te 21 mağaza ile hizmete girmiştir. O günden bu yana tüm Türkiye çapında 6672 mağaza açmıştır. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde uygulanan “Hard Discount” yani yüksek indirim modelini Türkiye’ye ilk getiren şirket unvanına sahiptir. Kısacası toptan satış fiyatıyla kaliteli ürünleri müşterilerine ulaştırarak büyümüştür. Senelik % 10 büyüme hızıyla devam eden BİM market zinciri, Türkiye sınırlarını da aşıp Fas ve Mısır’da da hizmet vermektedir.

Bim Müşteri Hizmetleri İletişim Numarası ve WhatsApp Hattı

442 mağaza ile Fas’ta, 35 mağazası da Mısır’da bulunmaktadır. Mısır’a ya da Fas’a seyahatleriniz olursa BİM mağazalarını orada da gördüğünüzde şaşırmayın.
BİM Marketler zinciri, 1997 yılında kendi ürünlerini üretmek adına ilk markası Dost Süt ile müşterilerini buluşturmuştur. 2012 yılında teknoloji alanında yatırım yaparak büyümeye devam eden BİM Marketler zinciri, BİMCELL’i müşterilerinin hizmetine sokarak telekomünikasyon alanında da kaliteli ve uygun fiyatlarla hizmet veremeye başlamıştır. BİMCELL hizmetlerinde iletişim ortakları ise Türk Telekom A.Ş. ve TTNet’dir. Kendi ismiyle hizmet veren BİMCELL’in tüm alt yapısı bu iki şirkettir.

2015 yılında büyüme yolculuğuna FİLE ismiyle market hizmetlerine yeni bir soluk getiren BİM, müşteri memnuniyeti odaklıdır. BİM Marketlerinde, Etli taze mamullerden, süt ve süt ürünlerine, bakliyat ve unlu mamullerden, meyve-sebze ürünlerine, tatlılar ve atıştırmalıklardan, dondurulmuş gıda ürünlerine kadar birçok ürün reyonları bulunmaktadır. Kendi markalarının yanı sıra tedarikini sağlayarak müşterilerine ulaştıran BİM, ünlü birçok marka ile de iş birliği içinde olarak her zaman en ucuz ve en kaliteli ürünlerle müşterilerini buluşturmaya devam ediyor.

BİM Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Genel Merkezi, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Ebubekir Cad. No: 73 Sancaktepe 34887 İstanbul / Türkiye adresindedir. Genel Müdürlük telefonları; 0 216 564 03 03 ve faksı 0 216 311 79 78’dir. Müşterilerinin istek, öneri, şikâyet gibi gereksinimlerini karşılamak adına bir de 0 850’li ile başlayan müşteri hizmetleri birimi vardır. Eğer yazılı olarak önerilerinizi, şikayetlerinizi iletmek isterseniz e mail adresi de; iletisim@bim.com.tr ‘ye ulaştırabilirsiniz.

BİM Telefon Numarası

0850 254 44 44(Tamamen ücretsizdir.)

BİM Müşteri Hizmetleri WhatsApp Hattı

BİM Marketler Zinciri, müşteri hizmetleri telefon numarası, tüm BİM şubeleri ve mail adresi aracılığıyla şikayet ve önerileri kabul etmektedir. Bu nedenle müşteri hizmetlerinin şu an için bir whatsApp hattı bulunmuyor. Ancak kendi sitesinden, facebook, twitter sosyal medya hesaplarından ulaşma şansına sahipsiniz. BİM için en hızlı çözümler yine 0850’li müşteri hizmetlerinden sağlanmaktadır, bunu da belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Denizbank Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum yapılmış.

  1. Yunus Koyuncu 22 Mayıs 2019

Bu yazıya yorum yap