Sıcak Boyun Düzleşmesine İyi Gelir Mi?

Boyun Düzleşmesi Nasıl Geçer

Boyun düzleşmesine sıcak iyi gelir mi? Yoksa soğuk tutmak daha mı iyi gibi sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. Boyun düzleşmesi problemi, modern dünyada yaşam şeklimizin değişmesi sebebiyle çok sayıda kişinin muzdarip olduğu bir problem. Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak zorunda kalmamız, telefonlardan kopamamamız gibi sebeplerden oluşabileceği gibi darbe sebebiyle, yanlış ağırlık kaldırma sebebiyle veya duruş bozukluğu gibi sebeplerden olabiliyor.

Boynumuz sırt ve omuriliğin tamamlayıcı parçası olduğu için boyunda meydana gelen ağrı belimizden sırtımıza kadar ağrı verebiliyor. Ayrıca boynumuz beynimize giden damarların, sinirlerin geçtiği nokta olduğu için ekstra öneme sahip. Bu sinirlerin zarar görmesiyle ya da omurların kaymasıyla boynumuz normalde olması gereken duruşu kaybeder ve düzleşir. Bu da kollarda karıncalanma, bel ağrısı, baş ağrısı, denge sağlayamama gibi bir çok sonucu beraberinde getirir. Hiç hafife alınmaması gereken bir sorun olan boyun düzleşmesinden muzdarip iseniz ve boyun düzleşmesine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız bunların başında fizik tedavi, ağrı kesici kremler, boyun egzersizleri, uzman masajı ve sıcak tutmak gibi çözümler gelir.

Boyun Düzleşmesine Sıcak İyi Gelir mi?

Boyun düzleşmesine en iyi gelen şeylerden biri sıcaktır. Boyun kasları çeşitli sebeplerle işlevlerini yerlerine getiremiyorlar ve sertleşiyorlar. Peteğin üstünde havlu ısıtarak, aşırı sıcak olmayan sıcak su torbasıyla, direkt sıcak su teması gibi yöntemlerle boyun düzleşmesi ağrısından kurtulmanız mümkün. Sıcaklık sayesinde kaskatı kesilen sinirleriniz ve kaslarınız yumuşayacak ve çok rahat edeceksiniz.

Yalnız yine de belirtmek gerekir ki bu tarz uygulamalar hastalığınızı tedavi etmez, sadece semptomları ve ağrıları ortadan kaldırır. Tüm bunları rahatlamak için yapsanız da kesin tedavi için mutlaka ortopediye gidip fizik tedavi yaptırmanız gerekir.

Boyun İçin Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbası özellikle soğuk kış günlerinde her derde deva gibidir. Özellikle kadınların çok sevdiği bu torba boyun düzleşmesi ağrılarına da iyi gelir. Yalnız burada çok önemli bir husus var. O da sıcak su torbasını direkt olarak ciltle temas ettirmemek gerekir. Farkında olmadan ciddi yanığa maruz kalabilirsiniz.

Alternatif olarak doğal yağlarla yapılan masajı da önerebiliriz. Ağrı kesici etkisi olan kas gevşetici kremlerle yapılan masaj yukarıda saydıklarımız gibi ağrılarınızı gidermek için çok etkili bir yol olabilir. Tabii masajı bilinçsizce değil, profesyonel birine yaptırmak gerekir. Aksi taktirde fıtığa varan ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Zencefil, adaçayı, zerdeçal, lavanta gibi bitkilerin yağlarıyla yapılan masajlar sizi çok rahatlatacaktır.

Özetle, boyun düzleşmesi için sıcak iyidir. Fakat tedavi için mutlaka doktora gitmenizi öneririz 🙂

 

Bir önceki yazımız olan Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap