Defacto Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı

2003 tarihinde kurulan ve bir sene sonra ilk mağazasını açan Defacto, şimdi giyim konusunda ünü Türkiye sınırlarını aşmış durumdadır. Ozon Tekstil çatısı altında kurulan Defacto’nun yaratıcısı Ozon Tekstil’in sahibi Zeki Cemal Özen’dir. Türkiye’de giyim sektöründeki en büyük ikinci firma haline gelen Defacto Türkiye’nin en büyük ve en başarılı 50 firması arasındadır. Mağazacılıkta devleşen marka Defacto’nun Türkiye sınırları içinde 190 mağazası bulunurken, Kuzey Irak, Kazakistan, İran ve Mısır’da tolam 10 yurtdışı mağazası ve herkesin bildiği online satış yaptığı bir de e-ticaret sitesi vardır.

İnternet sitesi üzerinden olsun mağazalarından olsun nereden alışveriş yarsanız yapın eğer bir sorunla karşılaştıysanız mutlaka Defacto müşteri hizmetleri ile irtibata geçin.

Defacto Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Bilgileri

Defacto müşteri hizmetleri ile iletişim için 0850’li ücretsiz hattını arayabilirsiniz. 0850 222 27 15 numaralı müşteri hizmetlerinden şikâyet, problem, destek her türlü çözümü için yardımcı olacak olan müşteri hizmetleri sizi dinleyerek sorunlarınızı kayıt altına alıyor. Ardından çözüm sürecinizi başlatıyor. Pazartesi ‘den Cumartesi’ye kadar 08.00 – 22.00 saatleri arasında, pazar günleri de 09.00-22.00 saatleri arasında Defacto müşteri hizmetlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Defacto İletişim Telefon Numarası:
0850 222 27 15 (Normal konuşma dakikalarınız veya tarife ücretiniz geçerlidir.)

Defacto müşterilerine ürün ve hizmetleri hakkında şikâyet etme hakkını tanır. DeFacto’da müşteri şikayetleri, şirketin gelişmesine yardımcı bir araç olarak görülmektedir. Müşteri ve ilgili tarafların şikayetlerine; objektif olarak bakılarak kritikliği değerlendirilir. Her önemli aşamasında müşteri geri bildirimleri yapılır. Çözümlenmesi amaçlanan her şikâyet için Defacto çalışanları A’dan Z’ye ince eleyip sık dokuyorlar ve müşterilerine en uygun çözümleri üretiyorlar.

Müşteri memnuniyetine oldukça önem verilen Defacto’da hedef % 100 müşteri memnuniyetidir. Bu anlamda Defacto ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Sertifikalıdır. Bu yüzden müşterileri tarafından iletilen tüm şikâyet, sorun, bilgi edinme gibi isteklerinizde kayıt altına alınır ve en geç 7 iş günü içerisinde müşteri sorunu çözülmektedir.

Defacto WhatsApp Hattı

Ünü sınırlarımızı aşan ve müşteri memnuniyetine özen gösteren Defacto giyim markasının bir whatsApp hattı bulunuyor. 05318820811 numaralı Whatsapp telefon hattını telefon rehberinize Defacto müşteri hizmetleri olarak kaydederek iletişime geçebilirsiniz.

Defacto WhatsApp Numarası
05318820811 (Normal konuşma dakikalarınız veya tarife ücretiniz geçerlidir.)

Bir önceki yazımız olan N11.com Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 yorum yapılmış.

  1. Leman 9 Mayıs 2019
    • Aysıla 9 Mayıs 2019

Bu yazıya yorum yap