Denizbank Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı

Bankalarla ilgili her zaman ulaşım sorunları yaşanır. Ama son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesi bankaların hızı ve kolaylıklarıyla müşterilerini buluşturmayı sağladı. Tüm bankaların müşteri hizmetleri ve sorun çözmek üzere eğitilmiş ekipleri neredeyse haftanın yedi günü günün her saati çalışıyor. Gerek telefonlarla, gerek internet yoluyla, gerekse ücretsiz kullanılabilen mesajlaşma sistemi whatsApp ile ya da sosyal medya kanallarından ulaşılabilen bankalar çok yönlü müşteriye odaklanıyor.

1938 yılında Devlet tarafından denizcilik sektörüne finansal destek sağlamak üzere kurulan Denizbank, ilk özelleştirmeyi 1997 yılında Zorlu Holding ile yapan Denizbank, 2006 yılında Belçika bankası Dexia’ya daha sonra 2012 yılında Rusların Sberbank’ı tarafından satın alınmıştı. 2018 yılında Emirates NBD tarafından satın alınan Denizbank özelleştirme serüveni son aşamasında Araplara satılmış oldu. 1938’den günümüze kadar gelen bankanın son 22 yılda 4 kez el değiştirdi. Denizbank Türkiye genelinde 4000’e yakın ATM’si , 384 şubesi ile hizmet vermektedir. Güvenirliliği ve birçok avantajlı bankacılık ürünü ile birçok kişi tarafından sevilen bankalardan biridir.

Denizbank Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Denizbank müşteri memnuniyetini hep ön planda tutan bankalardan biridir. Bu anlamda istediğiniz zaman bağlanabileceğiniz, destek alabileceğiniz bir çarşı merkezi ve aynı zamanda 0 850’li hatlı numaraları bulunmaktadır. Çağrı merkezine bağlanmak ve soğuk ve sıkıntılı bir süreç olarak sizi bunaltıyor ve hemen müşteri temsilcisine ulaşmak istiyorsanız, 444 0 8000 telefon numarasını çevirdikten sonra sırasıyla 5-0-0 numaraları tuşlamanız sizi doğrudan müşteri temsilcisine ulaştıracaktır. Kart işlemlerinizden, kayıp/çalıntı bildirimlerine, kredi kart borcu öğrenmekten, limit arttırma işlemlerine kadar birçok işlemi Denizbank’ın deneyimli müşteri hizmetleri ekibiyle çözebilirsiniz.

Denizbank İletişim Telefon Numarası:

0850 222 0 800 (Normal konuşma dakikalarınız veya tarife ücretiniz geçerlidir.)

veya

444 0 8000 (Normal konuşma dakikalarınız veya tarife ücretiniz geçerlidir.)

Denizbank Müşteri Hizmetleri WhatsApp Hattı

Denizbank, whatsApp kullanımı ile ilgili bankacılık sektöründe ilk uygulayanlardan biridir. Bu anlamda müşteri hizmetlerini her iletişim materyali ile kullanan Denizbank, müşterilerine öncelikli hizmet sunmayı ilke edinmiştir. 0 530 855 69 35 numaralı WhatsApp hattıyla ulaşabileceğiniz Denizbank müşteri hizmetlerine sorun, şikayet, öneri ya da bilgi alma işlemlerinizi gerçekleştirebilir, sorununuzu çözebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Aras Kargo Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum yapılmış.

  1. Süleyman gül 20 Mayıs 2019

Bu yazıya yorum yap