Fakirlere Yardım Eden Zengin İş Adamları Kimlerdir?

Maddi sıkıntılar yaşayanlar veya temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken kişilerin yardım alması için kurulan birçok yardım kuruluşu, vakıf, dernek vb. oluşumlar olsa da fakirlere yardım eden zengin iş adamları da ülkemizde bulunmaktadır. Yapılan bu yardımların bir kısmı öğrencilere burs şeklinde yapılmakta bir kısmı ise nakit veya ayni yardım şeklinde de olmaktadır. Hazırladığımız bugünkü yazımızda fakirlere yardım eden zengin iş adamları kimlerdir? Sorusuna cevap verdiğimiz gibi yapılan yardımların kapsamı hakkında da kısa bilgilere değineceğiz. İşte ülkemizde fakirlere yardım eden zengin iş adamları….

Koç Holding ve Sabancı Holding

Ülkemizde en fazla yardım yapan zengin iş adamları daha çok kurmuş oldukları vakıflar ve dernekler aracılığıyla bu yardımları yapsalar da şirket bünyelerinde ve kişisel olarak da muhtaçların yanında olmaktadır. Örneğin; ülkemizin en büyük ve en saygın iki kuruluşu olan Sabancı Holding ve Koç Holding kendi bünyelerinde özellikle öğrencilerin eğitim hayatlarına destek olurken bu iki Holding’in aile bireyleri de çeşitli etkinliklere katılarak kişisel yardım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Ancak bu iki aile şirketi daha çok kurmuş oldukları vakıf ve dernekler aracılığıyla yardımlarını yürütmeyi tercih etmektedir.

Fakirlere yardım eden diğer zengin iş adamları ise şunlardır:

Şenol Şenkaya: Birçok hayır kurumuna yüklü miktarlarda bağışlar yaparak muhtaçların yanında olan Şenol Şenkaya, hem kişisel olarak hem de vakıflar aracılığıyla yardım eden iş adamları arasında ilk sıralarda yer alır. Oldukça yardımsever bir kişiliğe sahip olan iş adamı, daha çok öğrencilere verdiği burslarla dikkatleri üzerine çekmiştir.

Necati Kurmel: Necati Kurmel de ülkemizde fakirlere yardım eden zengin iş adamları arasındadır. Öğrencilere verdiği burs yardımlarının yanı sıra nakdi yardımlarla da adından epeyce söz ettiren Necati Kurmel, kıyafet, gıda vb. yardımlarında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında destek olmaktadır.

Murat Dedeman: Ülkemizin en hayırsever iş adamlarından biri olan Murat Dedeman, hem başında olduğu şirketler aracılığıyla hem de bireysel olarak birçok ihtiyaç sahibine el uzatmayı tercih eden iş adamları arasındadır. Her yıl binlerce öğrenciye burs veren Murat Dedeman, aynı zamanda ayni ve nakdi yardımlarda da bulunmaktadır.

Saadettin Saran: En medyatik iş adamları arasında yer alan Sadettin Saran, birçok kişiye destek olması bakımında da en hayırsever iş adamları arasındadır diyebiliriz. Özellikle öğrencilerin eğitim hayatları boyunca her zaman yanında olan ve onları her şekilde destekleyen ünlü iş adamının, kendi bünyesinde çalışan kişiler aracılığıyla da çeşitli maddi yardımlar yaptığı bilinmektedir.

Bu saydığımız iş adamlarının dışında; Kadir Has ailesi, Fevzi Keskinoğlu, Burak Kızılhan, Tuncay Özilhan, İbrahim Erdemoğlu, Ahmet Said Kavurmacı, Avni Çelik, Sinan Tara, Berat Ösen, Erden Timur, Ali Raif Dinçkök gibi daha birçok iş adamı da hem maddi hem de ayni yardımlarda bulunarak muhtaç duruma olan kişilerin bir nebzede olsun rahatlamalarına vesile olmaktadır. Özellikle eğitimin çok önemli olduğu günümüzde bu yardımların daha da artmasını ve daha fazla öğrencinin eğitim hayatını başarılı bir şekilde geçirmesini temenni ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kırgızistan İşçi Alımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap