Fito Krem Kullanımı ve Cilde Faydaları

Fito Krem Nedir?

Fito krem, son zamanlarda en sık tercih edilen cilt kusurlarını gidermede ve sivilce sorunlarını ortadan kaldırma da kullanılan bir üründür. 40 gramlık tüpler halinde eczanelerde reçete ile satılan ürün yara ve yanık izleri gibi cilt sorunlarının giderilmesinde en çok tercih edilen üründür.

Etken maddeleri etilenglikol monifenil eter ve triticum vulgare (buğday ekstresi) olan Fito krem, lavantı esanslı bir üründür. Sikatrizan ve antiseptik özellikle sayesinde hücre yenilenmesini tetikleyen ürün cilt bakım uzmanları tarafından birçok cilt problemi için önerilmektedir. Ciltte mevcut hasarların giderilmesi ve yüzeysel problemlerin çözümünde kısa sürede etkili sonuçlar yaratan Fito kremin mutlaka bir uzman doktor önerisi ve gözetiminde kullanılması gereklidir. Reçetesiz satılmayan bu kremi doktor önerisi olmadan kullanmanız doğru değildir.

Fito Krem Ne İşe Yarar?

Az öncede belirttiğimiz gibi cilt problemleri üzerinde kısa sürede etkili sonuçlar oluşturan Fito krem şu cilt problemlerinde sıkça önerilmektedir:

Suçiçeği rahatsızlığında ciltte oluşan lekelerin giderilmesi, kısa sürede iyileşmesi ve hastalık sonrasında iz kalmadan cilt tonunun eşitlenmesinde önerilmektedir.

Sivilce problemlerinde sıklıkla tercih edilen Fito krem, hem sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır hem de sivilce nedeniyle oluşan izlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Deri travmalarında, yaralanmalar sonrasında, ameliyat kesiklerinde ve kaza sonucu oluşan cilt problemlerinde cildin kısa süre içerisinde yenilenmesini ve iyileşmesini sağlar.

Lazer epilasyon, ağda ve epilasyon sonrasında oluşan cilt tahribatını en aza indirmek ve cilt tonunuzun dengelenmesini sağlamak için Fito krem önerilmektedir.

Özellikle kış aylarında cildinde çatlaklar olan kişilerin çatlak tedavisinde ve dudak kuruluğu tedavisinde uygulanmaktadır. Ancak dudak kuruluğu için kullanıldığında çok az miktarda uygulanmalı ve kesinlikle yutulmamaya özen gösterilmelidir.

Emzirme döneminde annelerin göğüs uçlarında oluşan yaraların giderilmesinde ve çatlakların tedavisinde kullanılır. Ancak emzirme öncesi bölgenin iyice temizlenmesi gereklidir.

Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Fito krem uygulaması yapılmadan önce cilt mutlaka temizlenmelidir. Problemli bölgelere günde en az 2 defa uygulanması gerekmektedir. Ancak bu iki kullanım arasında da cildin mutlaka temizlenmesine özen gösterilmelidir. Fito kremi spatül yardımı ile problemli bölgeye yaymalı ve ardından gazlı bez ile kapatmanız önerilir. Fito krem reçete ile verilen ilaç sınıfında olduğu için kremin kullanımında ve uygulanmasında mutlaka doktor tavsiyelerine uyulması gerektiği unutulmamalıdır. Yanlış kullanımlarda ya da talimat dışı uygulamalarda hastalığınızı olumsuz yönde etkileyerek sağlığınızın bozulmasına sebebiyet verebilir.

Fito Krem Bebeklerde Kullanılır Mı?

Bebeklerin cilt yapılarının yetişkinlere göre daha hassas olması nedeniyle, yetişkinlerde kullanılan birçok ilaç bebeklerde kullanılamamaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde çok mühim bir durum olmadığı sürece Fito krem uygulaması önerilmemektedir. Birkaç aylık bebeklerde ise Fito krem kullanımı mutlaka doktor muayenesi ve gözetiminde olmalıdır. Bebekte Fito krem kullanım alanları şöyledir:

 • Bebekte pişik problemleri
 • Sünnet derisinin iyileşme sürecinde
 • Bebek vücudunda oluşan yanıkların tedavi sürecinde
 • Bebeklerde oluşan yaralar ve kesiklerin tedavisinde
 • Bebeklerde kabızlık nedeniyle oluşan anal fissür tedavisinde
 • Fito Krem Yan Etkileri Nelerdir?

  Fito kremin yan etkileri şöyledir:

  • Karın ağrısı
  • Boğazda, dilde, yüze veya dudaklarda şişlik
  • Nefes almada güçlük
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde şişlik

  Fito krem ciltte virüs ve mantar nedeniyle meydana gelen enfeksiyonları gidermemektedir. Eğer uygulama yaptığınız bölgede sonradan mantar ya da virüs gibi oluşumlar görülürse derhal doktorunuza bildirmelisiniz ve ilacın kullanımını kesmelisiniz. Tedavi süreci boyunca cildinizi tahriş edecek sabun, şampuan, tüy dökücü ya da alkollü cilt ürünlerini tercih etmemelisiniz.

  Bir önceki yazımız olan Anestol Pomad Krem Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap