İstanbul Kürtaj Fiyatları 2020

İstanbul Kürtaj Fiyatları 2020

Küretaj yani kürtaj genel anlamıyla vücut içerisinde yer alan boşluklarda oluşan istenmeyen dokuların kazınıp çıkarılmasına verilen bir isimdir. Bizler kürtaj kelimesini genellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanırız.

Ülkemizde kürtaj işlemi 1983 yılında yasallaştırılmış bir operasyondur. Kürtaj için yasal süre gebeliğin ilk 10 haftasıdır. Bu 10 hafta hesaplanırken son adet döngüsünün ilk günü ile başlar. Ancak anne tecavüz gibi istenmeyen durumlarda gebelik 20 haftaya kadar mahkeme emri ile sonlandırılabilir. Ayrıca gebelik durumunun annenin hayatını riske ettiği durumlarda da çıkacak heyet raporu ile gebelik sonlandırılabilmektedir.

Evli ve 18 yaşından büyük kadınlarda kürtaj işleminin yapılabilmesi için eşlerinin ikisinin de onayı gereklidir. 18 yaşından büyük ve bekar kadınlar ise sadece kendi onayları ile kürtaj işlemini yaptırabilirler. Eğer kürtaj olacak kişi 15 yaşından küçükse aile onayına bakılmaksızın durumun adli mercilere bildirilmesi gereklidir. 10 haftayı geçmiş sağlık gebeliklerde kürtaj işlemi yapılmamaktadır.

Kürtaj Olacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Kürtaj işlemi birçok kişi tarafından basit bir operasyon olarak tanımlanmaktadır. Ancak kürtaj bir cerrahi operasyondur. Kürtaj öncesinde ve sonrasın mutlaka doktorun talimatlarına uyulmalıdır.
  • Kürtaj bir cerrahi operasyon olduğu için birçok riski barındırmaktadır. Bu risklerin en aza indirilmesi için mutlaka alanında uzman biri tarafından yapılmalıdır.
  • Kürtaj işlemi yapılmadan önce ultrasonla gebeliğin yerleşimi, gebeliğin büyüklüğü konusunda detaylı bilgi sahibi olunmalı, hastanın tıbbi öyküsü mutlaka bilinmelidir.
  • Kürtaj işlemi yaptıracak hastalar varsa mevcut kronik rahatsızlıklarını ve kullandıkları ilaçları mutlaka doktorlarına bildirmelidir.
  • Kürtaj işlemi lokal anestezi ve genel anesteziyle yapılabilir. Bunun hangisinin tercih edileceğine hasta ve doktor birlikte karar vermelidir.
  • Kürtaj işlemi sonrasında hastalarda hormonal değişiklikler olacağı için kendilerini bitkin ve depresyonda hissedebilirler. Böyle durumlar konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalılardır.

Kürtaj İşlemi Sonrası

Kürtaj işlemi sonrasında hastalar genel sağlık durumlarına göre hastanede kalabilir veya taburcu edilebilirler. Eğer operasyon öncesinde genel anestezi uygulanmışsa gün içerisinde halsizlik, bulantı, sersemlik gibi şikayetler olabilir.

Kürtaj işlemi sonrasında birkaç gün boyunca vajinadan hafif ve pıhtısız kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 ila 10 gün arasındadır ve giderek azalması beklenir. Eğer ki kanama şiddetli ise zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulması gereklidir.

Kürtaj işlemi sonra adet kanaması ise ortalama 1 ay sonra düzene girecek ve kişinin kürtaj öncesi periyoduna uygun şekilde ilerleyecektir.

Kürtaj Fiyatları 2020

Kürtaj işlemi ciddi bir operasyon olmasına rağmen maalesef birçok kişi merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız yerlerde kürtaj işlemini yaptırmaktadır. Ancak bu şekilde yapılan operasyonlar beraberinde enfeksiyonel problemleri getirebilir ve bu da hastanın hayatını riske atacaktır. Devlet hastanelerinde kürtaj fiyatları 100 ila 300 lira arasında değişmektedir ve her hastanenin kendi tüzükleri gereği farklı yaklaşımları mevcuttur. Özel hastanelerde ise kürtaj fiyatları 700 ila 3000 lira arasında değişmektedir. 2020 yılında da kürtaj fiyatları bu aralıklarda olacaktır. Özel hastanelerde fiyat aralığının bu kadar geniş olmasının sebebi ise gidilen hastane politikaları, gebelik süresi, hastanede yatıp yatmama durumu ve anestezi türüne göre değişmektedir. Bu konuda Bu makalemizi de inceleyebilirsiniz.

İstenmeyen bir gebeliği sonlandırmak isteyen hastalar operasyondan önce mutlak iyi araştırma yapmalı ve alanında uzman olmayan kişilere kürtaj işlemi yaptırmamalıdır. Ayrıca kürtajın bir aile planlaması yöntemi olmadığı unutulmamalıdır. Gebe kalmak istemeyen kişiler kadın doğum uzmanı ile görüşerek gebelikten korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmalı ve kendileri için en uygun yöntemi uygulamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Fucidin Krem Ne İşe Yarıyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap