Kürtaj Fiyatları 2020 – Özelde Ve Devlet Hastanelerinde Kürtaj Fiyatları

Yasal olarak fiyat paylaşımı yasak olsa da siz değerli okuyucularımıza alt ve üst limitlerden bahsedeceğim.

Kürtaj İçin En İdeal Dönem Nedir?

Kürtaj yasal olarak 10. Gebelik haftasına kadar yapılabilse de birçok devlet hastanesi gebeliğin 6.haftasından sonra kürtaj işlemi gerçekleştirmemektedir. Kürtaj için en ideal dönem 5 ve 6.haftalar olacaktır. Bebek eğer annenin sağlığını olumsuz etkiliyorsa veya düşük var ise kürtaj işlemi yapılır.

Devlet Hastaneleri Kürtaj Yapıyor Mu?

Devlet hastanelerinde kürtaj olmak isteyen bireylerin kafasında genelde “acaba bir sorun yaşar mıyım?” “Acaba zorlukları nedir” tarzı sorular bulunmakta fakat bu tarz sorunları kafanıza takmanıza gerek yok. 10. Haftaya kadar kürtaj yaptırmanız yasal olarak bir hakkınızdır. Devlet hastanelerinde yapılan kürtajlar 10.haftaya kadar SGK tarafından karşılanır ancak 10.haftadan sonra yapılan kürtajlar legal değil yani yasadışıdır. Devlet hastanesi eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa 6.haftadan sonra keyfi kürtaj işlemi yapmamaktadır.

Devlet Hastanelerinde Gizlilik

Devlet hastanelerinde yapılan her işlem 3.tarafa paylaşılmayacak şekilde gizli bir ortamda saklanır ancak 18 yaşından küçük iseniz kürtaj yaptırmak için ailenizin izni olması gerekmektedir. 18 yaşından büyük bireylerde eğer evliyse kocasına sorulmadan asla işlem yapılmamaktadır.

Özel Kliniklerde Gizlilik

Nerede olursanız olun herhangi bir vücudunuzda yapılan muayene siz isteseniz de istemeseniz de sizin iyiliğiniz için kayıt altına alınmaktadır. Yine devlet hastanelerinde de olduğu gibi 18 yaşından küçük bireylerde aile onayı eğer birey 18 yaşından büyük ve evliyse eşinden onay alınmadan kesinlikle işlem yapılmamaktadır. 18 yaşından büyük bekar bireylerde karar sadece bireye aittir. Bebek Aldırma fiyatlarına geçmeden konu ile ilgili diğer makalemizi de şuradan okuyabilirsiniz.

Haftalara Göre Kürtaj Fiyatları

Genel olarak 4 ile 6 hafta arası gebelik kürtaj fiyatı ortalama 800 TL
7 haftalık gebelik kürtaj fiyatı ortalama 900 TL’dir
8 haftalık gebelik kürtaj fiyatı ortalama 1000 TL’dir.
9 haftalık gebelik kürtaj ücretleri ise ortalama 1000-1200 TL’dir.
10 haftalık gebelik kürtaj ücreti ise ortalama 1300 – 1500 arası değişmektedir.
10 haftanın üstünde olan gebeliklerde kesinlikle kürtaj yapılmamaktadır.
Fiyatlar yukarıda da belirttiğim gibi birçok etkene göre değişiklik gösterebilir burada yazan fiyatlar minimum ve ortalama fiyatlardır kesin bir fiyat veya ortak bir fiyat yoktur.

2019 Yılı Kürtaj Fiyatları

Günümüzde korunmasız ve bilinçsiz birliktelikler, toplumumuzda ne yazık ki artmakta olup bireyleri kürtaja yönlendirmektedir.
Kürtaj işi bu boyutlara gelmişken, fiyatlar arasında değişiklik gösterse de kürtaj fiyatları 900 ila 3500 arası hastane, konumu ve içerisindeki tıbbi aletlere göre değişiklik göstermektedir.

Kürtaj Fiyatlarındaki Önemli Etkenler

Yukarıda da belirttiğim gibi tıbbi aletler, hastane konumu, rağbete ve hekimlere göre oldukça büyük fiyat ayrılıkları yaşanmakta.
Fiyatlar tabii ki sizin isteklerinize göre de şekillenmekte örneğin, anestezi şekli ve kullanılacak aletleri siz belirlerseniz ona göre fiyatlar oluşmaktadır.

Gebeliğin aylarına göre de şekillenmekte olan kürtaj, gebelik 10 haftayı geçtiyse kesinlikle yapılmamaktadır.

Özel Hastanelerin Kürtaj Fiyatları

Bu konuda da çok büyük fiyat farklılıkları olsa da birçok değişkene bağlı olarak 700-1500 ile 2000 – 3500 arası değişiklik göstermektedir. Fiyatlar özel klinikler ve özel hastanelere göre farklılık göstermektedir.

Devlet hastaneleri Kürtaj Fiyatları

Özel hastane ve kliniklere varan daha uyguna yapılmaktadır. Keyfi kürtajlar pek yapılmasa da özel hastanelere göre çok daha uyguna yapılmaktadır. SGK Hastanelerinde ortalama fiyat 150 – 700 arasında değişiyor

Devlet hastanesi ve Kliniklerin Farkı Nedir?

Forumlarda ve bloglarda geçtiği kadarıyla devlet hastanelerinde kürtaj olanlar genelde acının daha çok hissedildiğini ve sürecin kliniğe varanla daha yavaş ilerlediğini vurgulamaktadır. Devlet hastanelerinde süreç uzun sürdüğünden bireyler genelde özel klinik ve hastaneleri tercih etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Peeling nedir? Evde Peeling Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap