Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir?

Kürtaj, hamileliğin erken sona ermesi ya da müdahale ile gebeliğin sonra erdirilme işlemidir. Bazen kürtaj kendi başına da gerçekleşebilir. Bu duruma düşük veya kendiliğinden kürtaj denir. Ancak kadınlar, cerrahi müdahaleyle veya ilaç kullanarak da hamileliği sonlandırabilirler.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Hamile olma ihtimaliniz varsa, çabucak doktor görmeniz gerekir. Hamileyseniz, bu seçenekleriniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için çok önemlidir. Hamileliğiniz ne kadar erken olursa, o kadar fazla seçeneğiniz vardır. Ayrıca, sorun riski daha düşük olacaktır.

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracak ve fizik muayene yapacak. Hamile olduğunuzdan emin olmak için laboratuar testleri yapacaksınız. Ayrıca bir ultrason cihazı ile doktorunuz kontrollerinizi yapabilir.

Hangi Kararın Sizin İçin Doğru Olduğunu Nasıl Bileceksiniz?

Hamileliği sonlandırmaya karar vermek kolay değildir. Bu seçimi yapmak için biraz zamana ihtiyacınız vardır. Danışmanlık, sizin olaya başka pencereden bakmanızı sağlayabilir. Yeterince rahatsanız, kararınızı öncelikle doktorunuzla paylaşmalısınız. Ayrıca aile planlaması klinikleri sizin en doğru kararı vermenizi sağlamak için danışmanlık hizmeti sunar. Hamilelik ve çocuk büyütmenin hayatınızı nasıl etkileyeceğini anlayan, yakınınızdaki birisiyle konuşmak isteyebilirsiniz.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj, kaç haftalık hamile olduğunuza bağlı olarak yapılabilir. Bu aşamada tıbbi bir kürtaj ile vakum aspirasyonu veya dilatasyon ve tahliye gibi cerrahi bir kürtaj arasında seçim yapmanız gerekebilir. 9 hafta sonra, cerrahi kürtaj genellikle tek seçenektir. İkinci üç aylık dönemde kürtaj yaptırma riski ilk üç aylık dönemdekinden daha yüksektir. Gebeliğin erken döneminde yapılan kürtajlar doktorunuz veya jinekolog tarafından yapılabilir. Kürtaj hizmetleri, kürtaj kliniklerinde ve bazı hastanelerde mevcuttur. Düşükler 24 haftalık hamilelikten sonra nadiren gerçekleşir.

Kürtaj Ne Kadar Güvenli?

Doktorlar tarafından yapılan kürtajlar sağlık açısından oldukça güvenlidir. Her 100 kadından 1’inden azı kürtaj nedeniyle ciddi bir problem yaşandığı istatistiklerde yer alıyor. Kürtaj için en güvenli zamanlama genellikle ilk üç aylık dönemde yapılır. Bu, düşük riskli bir ilaç veya vakum aspirasyon prosedürünün kullanılabileceği durumdur.

Kürtaj Yaptıran Biri Gelecekte Çocuk Sahibi Olabilir Mi?

Kürtaj için en yaygın kullanılan yöntemler bir kadının daha sonra hamile kalmasını önlemez. Kürtaj sonrası haftalarda gebe kalabileceğinizi unutmayın. Bu, iyi çalışan ve yaşam tarzınıza uyan doğum kontrolünü kullanmaya başlamanın tam zamanıdır. Kürtaj sonrası iyileşme ve kendini iyi hissetme 1 ila 3 hafta sürer. Bu süre zarfında cinsel hayatınızı yeniden şekillendirmek için doktorunuza danışabilirsiniz. Böylece olası sağlık sorunlarının ve enfeksiyonlarında önüne geçmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Bebek Aldırma Fiyatları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap