Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır

Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır

Gerek anne sağlığının tehlikeye girmesi gerekse istem dışı gebelik oluşması gibi durumlarla karşı karşıya kalan kadınların birçoğu “Kürtaj kaç haftaya kadar yasal?” sorusunun cevabını merak ediyor. Her ne kadar kürtajın vicdanı ve dini boyutu olsa da Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olduğu için diğer birçok konuda olduğu gibi kürtajında hem hukuki hem de cezai boyutu bulunmaktadır. Türk hukukunun çizdiği sınırlar içerisinde kürtajın, yani çocuk aldırmanın hukuki temellerini göz önüne alarak hazırladığımız yazımızda; kürtajın yasal sınırlarını, ne zaman suç teşkil edeceğini ve çocuk aldırmanın yasal süresine yer vereceğiz.

Kürtajın Yasal Süresi

İsteğe bağlı olarak yapılan kürtajlar ülkemizde 1983 yılında çıkartılan bir kanunla yasal bir prosedür almıştır. Ancak kürtaj işleminin yasal olması için belli başlı şartların oluşması da önemlidir. Aksi halde hem özel hukukta hem de ceza hukukunda hem anne hem de baba adayına çeşitli yaptırımlar söz konusu olabilir. Peki, kürtajın yasal süresi nedir?

“Tıbbi tahliye” olarak da adlandırılan kürtaj işlemi hamileliğin başladığı ilk haftadan başlar ve 10. Haftaya kadar yasal olarak yaptırılabilir. Bunun için anne adayının 18 yaşından büyük ve resmi nikahlı bir evliliğinin olması şarttır. 1-10. Haftalar arası yapılacak olan çocuk aldırma işlemleri için hem annenin hem de babanın yazılı bir izin belgesini imzalamaları da gerekir. Bu sınırın hiçbir sebep olmaksızın aşılması durumunda ise suç kabul edilerek karı koca bu durumdan mesul tutulur. Eğer legal olarak önünüzde engel yoksa Bu makalemizden istanbul kürtaj fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kürtaj Yasal Süreyi Aşabilir

Uzman doktorlar tarafından oluşturtulan bir heyetin verdiği karar doğrultusunda kürtaj işlemi 10. Haftadan sonra da yapılabilmektedir. Tabi burada ailenin de izin vermesi gerekir.

Yasal süreyi aşan kürtajların yapılabilmesi için aşağıdaki bulguların olması gerekir:

Eğer annenin sağlığına bir zarar gelecekse ya da gebelik devamında annenin yaşam riski varsa,
Bebeğin yaşam fonksiyonlarının normal dışı olması durumlarında ya da bebekte kromozomal bozukluklar tespit edilmişse,

Mahkemeden onay alındığı takdirde tecavüz kaynaklı gebelikler, yasal kürtaj süresinden sonra da yapılabilmektedir.

Reşit Olmayan Kürtaj

Reşit olmamış kız çocuklarının cezai ehliyetleri olmadığı için olası gebelik durumları kendi sorumluluklarında olmadığına hükmedilir ve baba adayının bu kız çocuğunu istismar ettiğine kanaat getirilebilir. Çünkü 16 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşından gün almamış kız çocuklarını kişisel dokunulmazlığı ilgili kanunlarla garanti altına alınmış olup, bu çocukların gebe kalmaları durumunda eğer şikâyet ederlerse erkek arkadaşlarına cinsel istismar suçundan dava açılabilir. Ayrıca 16 yaşını doldurmamış kız çocuklarının hamile kalmaları durumunda şikâyet edilmese dahi gerekli mercilerde cinsel istismar davaları açılabilmektedir. Bu çocuklar mahkeme kararıyla kürtaj olabilirler.

16 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşından gün almamış kız çocukları ise, 10. Haftayı aşmadıkları takdirde anne ve babalarının onaylamasıyla kürtaj yaptırabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kürtaj Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap