Peeling nedir? Evde Peeling Yapımı

Peeling nedir?

Cildin ihtiyaç duyduğu ölü derilerden arınma yöntemlerine kısaca peeling denir. Peeling yapmanın birçok yöntemi vardır. Zeytinyağı maskesi, kil maskesi, pirinç maskesi ve çeşitli markaların çıkardığı bitkisel olarak adlandırdığı peeling maskeleri en çok kullanılan yöntemler arasındadır.

Peeling maskeleri derinliklerine göre sırasıyla üç sınıfa ayrılır; yüzeysel peeling, orta derinlikte peeling, derin peeling.

Asıl amacı cildi temizlemek, yüzü ölü deriden arındırmak olan peeling çeşitli cilt bakım merkezlerinde yüksek fiyatlara uygulanmakta olan bir bakımdır.

Peeling sadece yüze değil, vücudun her yerine yapılabilecek bir bakımdır.

Peeling ne işe yarar?

Peeling sayesinde yüzünüzdeki ölü deriler atılacağından, yüzünüz daha pürüzsüz olacak ve makyaj yapmanız kolaylaşacak ve daha pürüzsüz duracaktır. Peeling aslında yüzünün sağlığını düşünen herkesin yapması gerektiği bakımlardan biridir.

Peeling nasıl yapılır?

Peeling ılık bir duş sonrası vücudun gözeneklerinin açıldığında, bölgeyi ıslatarak yapılmalıdır. Kuru cilde yapılacak peeling vücudunuzu çizebilir ve yıpranmasına neden olabilir.

Peelgini yüzüne yapacaksan bir miktar fındık boyutunu geçmeyecek büyüklükte alın, elinizin ıslaklığı ile peeling yumuşayacak ve kıvamına gelecektir.

Ardından yüzünüze yuvarlak çizerek peelingi yüzünüzde dağıtın ve ardından biraz bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzden temizleyin.

Peeling yapmanın faydaları nelerdir?

Peelign cildin üst tabakasını soyar ve cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerden yüzünüzü arındırması sayesinde yüzünüzün daha sağlıklı kalmasını ve dışarıdan bakıldığında oluşan o kötü görüntüyü ortadan kaldıracaktır.

    • Akne, sivilce, siyah nokta ve çeşitli lekeler gibi sorunların oluşmasını engellemektedir.
    • Canlı bir görünüm sağlar.
  • Yaşlanma belirtileri, kırışıklık, sarkma tarzı yaş ilerledikçe oluşan sorunları geciktirir.
  • Cildi sıkılaştırır.
  • Cilt üzerinde bulunan gözle görünen/görünmeyen kirlerden arındırır.

Evde yapılabilecek peelingler nelerdir?

Ölü deri, siyah nokta ve sivilce için uygulayabileceğiniz bir peeling tarifi;

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 200 ml bal, yarım yemek kaşığı elme sirkesi, yarım tatlı kaşığı sıcak suyu bir kapta iyice karıştırın. Cildinize uyguladıktan 15 – 20 dakika sonra hafif ıslak bir bezle daireler çizerek çıkartın. Ölü deri, siyah nokta, akne ve sivilcelerden kurtulmanızı sağlayacak bu peeling maskesini uyguladıktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Siyah noktalar için uygulayabileceğiniz bir peeling tarifi;

Siyah noktalar günümüzde cinsiyet fark etmeksizin herkesin baş belası ama endişelenmeyin düzenli peeling uygulanması sonucunda siyah noktalarınızdan eser kalmayacaktır.

Peeling tarifine geçelim, 1 adet limonun kabuklarını rendeleyin, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı mısır ununu bir kaba boşaltıp güzelce karıştırın. Oluşturduğunuz maskeyi burnunuza yukarıda da belirttiğim gibi dairesel şekilde uygulayın ve 15 dakika yüzünüzde bekledikten sonra güzelce yüzünüzden temizleyin.

Bir önceki yazımız olan Madecassol Krem Kullanımı ve Cilde Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap