RTÜK İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı

RTÜK İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı

Açılımı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olan RTÜK, hali hazırda faaliyet gösteren televizyon ve radyo yayınlarını denetleme görevini yürüten bir kurum olarak hizmet vermektedir. Ülkemizdeki tüm radyo ve televizyonlar bu ÜST Kurul’un kanunlarla belirlenmiş kurallarına uyarak yayın yapmaları gerekir ve üst kurul tüm yayınları denetleme hakkına sahiptir. Bu kuralların ihlal edilmesi gibi durumlarda televizyon ve radyolara uygulanacak yaptırımlarda yine bu üst kurul tarafından belirlenmektedir. Zaman zaman eleştirilere maruz kalan RTÜK, üzerine düşen bu sorumluluğu ne derece yerine getirdiği ise tartışmalı bir konudur. Bugünkü yazımızda gündemden hiç düşmeyen ve yaptığı uygulamalar çeşitli platformlarda tartışılan RTÜK İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı numaralarının neler olduğunu sizler paylaşmak istedik. İşte RTÜK hakkında tüm merak edilenler ve iletişim bilgileri…

Türkiye’deki radyo ve televizyon gibi yayın organlarını denetleyen RTÜK 1994 yılında kurulmuştur. Üst Kurul’un tüm üyeleri TBMM’de bulunan partilerin belirlediği adaylar arasından seçilerek görev yapar. Peki RTÜK tam olarak ne gibi faaliyetlerde bulunur. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), belirlediği kurallar çerçevesinde yayınlarını yapmayan, yayın ilkelerine ve kanunda belirtilen maddelere aykırı şekilde yayın yapan, izin kurallarını ihlal eden bu yayın organlarını uyarır ve gerekli durumlarda açık bir şekilde özür dilemlerini ister.

Aynı ihlal tekrar yapıldığında ise o yayın organına 1-12 gün arasında cezalandırır. Bu cezalar arasında adli para cezası ve reklamsız kamu yararına olan yayınlar yapmaları gerekir. Eğer bu kural ihlali yıl içinde tekrarlanırsa uygulanacak olan ceza %50 artırılır ve ihlalin sıklığına ve ağırlığına göre ilgili yayın organının yayınları 1 yıla kadar geçici olarak kaldırılır.

RTÜK İletişim Bilgileri

RTÜK, radyo ve televizyonları kendisi denetleyebildiği gibi izleyici ve dinleyiciler tarafından kendilerine iletilen şikayetleri de değerlendirir. Bu nedenle RTÜK’ün 444’lü bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu telefon numarası aracılığıyla, Türk örf ve adetlerine aykırı yayınları, şiddet içerikli yayınları, toplumu bölücü, kin ve nefret uyandıran yayınları RTÜK’e bildirebilir ve kanalın gerekli uyarıları almasını sağlayabilirsiniz.

RTÜK Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

444 1 178

RTÜK WhatsApp Hattı

Ülkemizdeki tüm radyo ve televizyonların yaptıkları yayınları denetleme yetkisine sahip RTÜK’ün herhangi bir whatsaap hattı bulunmamaktadır. Yayın organları hakkında şikâyet, öneri, soru ve isteklerinizi yukarıda verdiğimiz 444’lü çağrı merkezi aracılığıyla kurumun yetkililerine bildirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ALEM FM İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum yapılmış.

  1. Selma hanım 12 Ekim 2019

Bu yazıya yorum yap