Şekerbank Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı

Şekerbank İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı

Bugünkü yazımızda Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Şekerbank iletişim telefon numarası ve whatsApp hattı numaraları ile Şekerbank hakkında merak ettiğiniz diğer konulara yer vermeyi uygun bulduk. İşte ülkemizin önde gelen finans kurumlarından biri olan Şekerbank hakkındaki tüm detaylar…

Şekerbank, Anadolu’da yaşayan binlerce pancar kooperatifi üyesinin bir araya gelerek 12 Ekim 1953 yılında “Pancar Kooperatifleri Bankası A.Ş.” olarak yerli sermayeyle Eskişehir’de kurulmuştur. Banka 1956 yılında Ankara’ya taşınmış ve böylece “Şekerbank” adını almıştır. En son olarak da 2002 yılında İstanbul’a taşınan bankanın genel müdürlüğü o tarihten beri İstanbul’da hizmet vermektedir.

Şekerbank’ın Türkiye geneli şubelerinin %70’i Anadolu’da yer alır ve daha çok çiftçi, esnaf, küçük işletmeler ve irili ufaklı firmaları en iyi anlayan banka olarak bu kuruluşlara özel çözümler sunarak her türlü finansal desteği sağlar. Vermiş olduğu her türlü bankacılık hizmetinde son derece güvenilir olan Şekerbank, müşteri memnuniyeti açısından da pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Şekerbank İletişim Bilgileri

Türkiye geneli 312 şubeyle hizmet veren Şekerbank’ın genel olarak pek şubesi uzun yıllardır aynı yerde en kaliteli bankacılık hizmetlerini vermeye devam ediyor. Şekerbank hakkındaki en dikkat çekici özellik ise bünyesinde çalışan banka personelinin %53’ünün bayan olmasıdır. Bu durumun diğer kurumlarda da uygulanmasını umuyoruz… ☺
Şekerbank iletişime geçmek, şikâyet, öneri, istek ve bankacılık hizmetleri hakkında daha fazla detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız bankanın aşağıda verdiğimiz iletişim numaralarından arayarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Şekerbank Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

0850 222 78 78 (Tamamen ücretsizdir.)

veya

444 78 78 (Tamamen ücretsizdir.)

Şekerbank WhatsApp Hattı

Özellikle KOBİ’lerin ve küçük esnafın bankacılık hizmetlerini yürüten ve onlara özel çözümler sunan Şekerbank’ın maalesef WhatsAap hattı bulunmuyor. İlgili bankanın yukarıda verdiğimiz iletişim telefonlarından ulaşabileceğiniz gibi e-posta yoluyla da istek, görüş ve şikâyetlerinizi bildirebilirsiniz. Şekerbank’ın müşteri temsilcileri size en kısa süre içinde dönüş yaparak gerekli bilgilendirmeleri tarafınıza yapacaktır.

Şekerbank İletişim Formu

https://www.sekerbank.com.tr/hakkimizda/iletisimformu

Şekerbank E-posta Adresi

sekerbank.haberlesme@sekerbank.hs03.kep.tr

Bir önceki yazımız olan Ankara Şehir Hastanesi İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap