Silverdin Krem Ne İşe Yarıyor? Silverdin Krem Kullanımı

Silverdin Krem Ne İşe Yarıyor?

Birçok evde bulunan 400 gramlık kavanozlar ya da 40 gramlık tüpler halinde satılan Silverdin krem 1 gramı içerisinde 10 mg gümüş sülfadiazin bulundurmaktadır. Mucizevi bileşeni sayesinde yara ve yanıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar ve bakteri oluşumunu önleyen yapısı ile de yara ve çevresinin enfeksiyon kapmasına engel olur.
Silverdin krem sülfadiazin haricinde içerisinde polisorbat 60, polisorbat 80, likit parafin, gliserin monostereat, metil paraben, setil alkol, propilen glikon ve deiyonize su yardımcı maddelerini bulundurur.

Silverdin Krem Ne İşe Yarar?

Silverdin krem özellikle yanık ve yara durumlarında kullanılan cildin kısa sürede iyileşmesini sağlayan bir kremdir. Bu nedenle her evde bulunması gereken kremler arasında yerini almaktadır. Günlük yaşamda karşılaşılan küçük kazaların kısa sürede giderilmesinde yardımcı olur. Silverdin krem her yaş grubundan insanda rahatlıkla kullanılabileceği için çocukların ufak çizik, yaralanma gibi kazalarında bu ürünü yara üzeri ve çevresine sürebilirsiniz. Silverdin krem eczanelerde hem reçeteli hem de reçetesiz olarak temin edilebilen bir üründür.
Doktorlar özellikle yanık tedavilerinde sıkça önermektedir. Deriyi deforme etmeden yanık bölgesinin iyileşmesini sağlar. Ayrıca hem yanıl hem de yaralanma bölgelerini ve etraflarını antibakteriyel özelliği sayesinde mikroplardan arındırarak enfeksiyon oluşumunu önler.

Silverdin Krem Nasıl Kullanılır?

Silverdin krem yara ve yanık tedavisinde sıkça tercih edilen bir üründür. Silverdin krem uygulanmadan önce uygulanacak bölge mutlaka dezenfekte edilmelidir. Ardından krem ince bir tabaka halinde sürülerek iyice yayılmalıdır. Yara ve yanık bölgesinin durumuna bağlı olarak istenirse uygulama sonrasında gazlı bez aracılığıyla sarılabilir. Yara ve yanığın iyileşme sürecine bağlı olarak kullanımına devam edilmelidir.

Silverdin Krem Yan Etkileri

Krem kullanılmadan önce içindeki prospektüs kesinlikle okunmalı ve kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Kremin içerisinde bulunan maddelere karşı duyarlılığı olan kişiler kremi kullanmamalıdır. Yan etkiler genellikle ağır dozda seyretmeyip genellikle alerjisi olan kişilerde görülmektedir. Silverdin kremin yan etkileri şu şekildedir:

  • Uygulama bölgesi ve çevresinde renk değişikliği
  • Nefes alıp vermede güçlük
  • Uygulama bölgesi ve çevresinde kaşıntı
  • Uygulanan bölgede tahriş ve yanma hissi
  • Mide bulantısı ve kusma.

Bu tür yan etkiler gözlemlediğinde kremin kullanımı kesilmeli ve zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
İlacın aşırı miktarda kullanılması etkisini arttırmayacağı için ince bir katman halinde uygulanması önerilmektedir. İlacın göz ile temasından kaçınılmalı, eğer göz ile temas etmişse mutlaka bol su ile yıkanmalıdır. Özellikle böbrek ve akciğerle ilgili kronik rahatsızlığı olan kişiler kremi doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır. Krem uygulandıktan sonra uygulama bölgesi uv ışınlarından yani güneş ışınlarından korunmalıdır. Aksi halde cilt üzerinde lekelenmelere neden olacaktır. İyileşme sürecinin hızlı bir şekilde ilerlemesi için krem doz atlamadan düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Silverdin Krem ve Yara İzi

Silverdin krem yara ve yanıkların iyileşmesinde etkili bir ürün olup yara izleri üzerinde etkili değildir. Bu nedenle yara izi tedavisinde farklı kremler kullanılmalıdır.

Silverdin kremin hamileler üzerinde etkisi farklı olabileceği için hamileler kremi kullanmadan mutlaka doktora danışmalı ve doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır. Ayrıca 2 aydan küçük ya da prematüre bebeklerde kullanımı konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Bebeklerin cilt hassasiyetlerinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Pişik için de doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Silverdin krem yara ve yanıklar üzerinde güçlü iyileştirici etkileri olan bir kremdir. Krem kullanımı için mutlaka doktora ya da eczacıya danışılmalıdır. Yukarıda belirtilen yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. Silverdin krem her yaştan insanın kullanımına uygun bir üründür.

Bir önceki yazımız olan Expigment Krem Ne İşe Yarıyor Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap