Son Dönemin En Popüler Diyet Trendleri

Merhaba hanımlar. Bugün yazımı son yılların en popüler diyet trendleri ve en etkili diyet programları üzerine hazırladım. Hepiniz için çok faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Özellikle sağlık sorunları yaşamadan ideal kilo vermek isteyen bayanların bu yazımı dikkatlice okumalarını tavsiye ederim.

Öncelikle şunu hatırlatmak isterim ki; son yıllarda çıkan moda diyetler aklınızı karıştırmasın. Bir diyet programının etkili olabilmesi için kişinin yaşam tarzına da uygun olması gerekir. Aksi halde olumlu bir sonuç beklemek beyhude olacaktır. Çünkü her diyet listesi kişiye göre hazırlanmalı ve kişinin yaşam tarzı göz önünde bulundurmalıdır. Tüm bunlar bir arada uygulanırsa etkili sonuçlar elde edilebilir. Tabi sporu da atlamak ve hareketsiz yaşamdan kurtulmak da bir diyetin başarısını olumlu olarak etkileyen faktörlerin başında gelir.

Son Dönemin En Popüler Diyet Trendleri

Şimdi gelelim son dönemlerin en popüler diyet trendleri hakkındaki bilgilere:

Tom Kerridge’in  Dopamin diyeti: İngiltere’de bir Tv pragramı yapan Tom Kerridge, seyircilerinin gözü önünde 70 kilo verdiği için en fazla takip edilen kişiler arasında. “Dopamin Diyeti” olarak bilinen v bir kitapta diyetin nasıl yapılacağını açıklayan Kerridge’nin diyet programında hemen hemen tüm yemeklerin çeşitli baharatlarla tatlandırılması dikkat çekiyor. Dopamin diyetinde daha çok et, balık, süt ürünleri, kur yemişler, karbonhidratlı ve yüksek lif içeren besinlerden oluşan bir program uygulanmakta.

FODMAP diyeti: FODMAP diyeti ilk kez Avustralya’da uygulandı ve daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Bu diyetin özelliği soğan, sarımsak ve mantar gibi yiyeceklerin günlük yemek menüsünden çıkartılması. Çünkü bu yiyeceklerde bulunan maddelerin bağırsaklarda emiliminin farklı olduğu ve midede şişkinlik yapıp gaza neden olduğudur. Bu tür yiyecekler dışında farklı alternatif besinler öneriliyor.

Louise Parker Yöntemi: Bu diyet programının asıl hedefi hayat boyu ince kalmak ve bunu sürdürmek. Dünyanın en ünlü diyet koçlarından biri olan Louise Parker’a göre akıllı yemek yemenin zayıflamaya etkili olduğu ve ancak doğru beslenme alışkanlığı kazanıldığında kilo vermenin mümkün olduğudur.

Aralıklı Oruç Yöntemi: Birçok dinin ibadet anlayışında bulunan orucun sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu son yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde ispatlanmıştır. Bu diyet iki şekilde yapılıyor. Birincis; akşam 19.00’dan ertesi gün 12.00’a kadar çay ve kahvenin dışında hiçbir şey tüketmemek şeklinde.

Diğeri ise, aralık oruç denilen sadece haftada iki gün üst üste 500 kalori alacak şekilde beslenmek ve diğer beş gün normal beslenme alışkanlığına devam etmek. Benim önerim daha sağlıklı olduğunu düşündüğüm için ikinci yöntemi uygulamanız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 1 Ayda 10 Kilo Vermenin Yolları   başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap