Terramycin Krem Kullanımı ve Cilde Faydaları

Terramycin Krem Kullanımı ve Cilde Faydaları

Terramycin krem süspansiyon halinde polimiksin B sülfat ve kristal oksitetrasiklin içeren özel bir vazelin sıvıyağı içerisinde 14.2 gramlık tüplerde sunulan bir üründür. Sarı renkli, homojen görünümlü yumuşak bir merhemdir.
Genellikle ciltte oluşan iltihap, sivilce, yanık ve yara gibi durumlarda lokal olarak kullanılan ve antibiyotik grubunda yer alan bir ilaçtır. Özellikle göz ve göz çevresindeki problemlerde de etkili olduğu için Terramycin göz merhemi olarak da bilinmektedir.

Terramycin Krem Ne İşe Yarar?

Antibiyotik grubu bir ilaç olduğu için enfeksiyon kapmış yara ve bölgelerin tedavisinde kullanılır.
İrinli sivilceler ve normal sivilceler üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir. Sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olur.

 • Dudak çatlaklarının iyileşmesini sağlar.
 • Dudakta ve vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan uçukların tedavisinde kullanılır.
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan çıbanların giderilmesini sağlar.
 • Arı ve böcek sokmaları sonrasında oluşan yaraların giderilmesinde kullanılır.
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. İrinli yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.

Terramycin Krem Nasıl Kullanılır?

Terramycin krem uygulanacak olan bölge mutlaka önceden temizlenmelidir. Uygulama yapılacak bölgeye ince bir katman halinde yayılması gereklidir. Kremin hızlı bir şekilde emilebilmesi için uygulama yapılan bölge yavaş yavaş ovulmalıdır. Günde 2 ya da 3 defa uygulama yapılmalıdır. Ekstrem durumlarda mutlaka doktor tavsiyeleri dinlenmeli ve bunun dışına çıkılmamalıdır. Terramycin krem sadece problemli bölgeye uygulanmalıdır. Uygulama yapıldıktan sonra bölge krem tamamen emilene kadar kesinlikle silinmemeli ve yıkanmamalıdır. Özellikle yanık, irinli bölge ya da yara gibi alanlara uygulandıktan sonra gazlı bezle sarılması önerilmektedir. Krem verilen talimatlara uygun şekilde uygulanmaya başladıktan sonra 3 ila 21 gün arasında gözle görülür iyileşmeler olacaktır. İyileşme süreci tamamlanana kadar krem kullanımı bırakılmamalıdır.

Terramycin Kremin Yan Etkileri

Ürün içerisinde bulunan bazı etken maddeler kullanan kişilerde yan etki oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kullanım öncesinde yan etkiler mutlaka okunmalı ve kişide gelişen olumsuz durumlarda kremin kullanımı hemen kesilerek mutlaka dokta haber verilmelidir. Terramycin kremin bazı yan etkiler şu şekildedir:

 • Boğaz, dil ya da dudakta meydana gelen fark edilir şişlikler
 • Nefes almada güçlük
 • Uygulanan bölgede hassasiyetin artması
 • Uygulanan bölgede meydana gelen tahriş
 • Olağan dışı baş ve karın ağrısı şikayetleri
 • Ciltte ürtiker gibi döküntüler

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlacın etken maddesine alerjisi olan kişiler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.
Terramycin göz merhemi ile Terramycin merhemin birbirinden farklı olduğu bilinmeli göz merhemi olmayan ürün göz ve göz çevresinde kullanılmamalıdır.

Bu ürünün kullanımı esnasında cildi tahriş edece ve sertleştirecek sabun, şampuan, tüy dökücü, epilasyon, saç boyası gibi ürünlerin kullanımlarından kaçınılmalıdır.
Krem kullanılmaya başlandıktan bir süre sonra uygulanan bölgede herhangi bir iyileşme görülmezse hemen kullanımı durdurulmalıdır.

Terramycin krem sivilce lekelerinde etkilidir. Ancak tüm cilt lekelerinde direk bir etkisi yoktur. Bu nedenle cilt lekelerine uygulamadan mutlaka doktora sorulmalıdır.

Birçok insan Terramycin kremin tüylenme yapıp yapmadığını merak etmektedir. Terramycin krem tüylenme problemlerine yol açmamaktadır. Kullanan kişiler bu tür bir problemle karşılaşırsa hemen doktora gitmeli ve hormon testi yaptırmalıdır.

Hamilelikte Terramycin Krem

Terramycin kremin hamile ve emziren annelere ilişkin kesin test sonuçları bulunmamaktadır. Bu nedenle kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza durumu belirtmeli ve doktor onayı almadan kullanmamalısınız.
Yeni doğan bebeklerde Terramycin krem kullanımı için de mutlaka doktor onayı almak gerekmektedir. Bebeklerin cilt hassasiyetlerinin yetişkinlerden farklı olması nedeniyle kremin bilinçsiz kullanımı sakıncalı sonuçlar oluşturabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Fito Krem Kullanımı ve Cilde Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap