Uyuz Nedir? Uyuz Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Uyuz Nedir? Uyuz Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Geçtiğimiz seneden itibaren gündemi sıkça meşgul eden ve birçok kişinin de bu dertten muzdarip olduğu uyuz hastalığı günümüzde halen tehdit oluşturmaktadır. Peki Türkiye’nin birçok ilinde yaygın olarak görülen bu hastalık hakkında yeteri kadar bilgi sahibi miyiz? Bugünkü uyuz hastalığı yazımızda bu hastalık hakkında detaylı bilgilendirmeyi sizlerle paylaşacağız.

Uyuz Böceği: https://tr.wikipedia.org/wiki/Uyuz_b%C3%B6ce%C4%9Fi

Öncelikle “uyuz”un aslında ne olduğundan kısaca bahsedelim. Binominal ismi “Sarcoptes Scabiei” olan bir böcek türü, insan veya köpeklerin vücudunu yuva edinerek uyuz hastalığına sebebiyet vermektedir. Bu uyuz böceği, herhangi bir yaş aralığı farketmeksizin vücutta deri altına nüfuz eder; insan derisinin tozundan ve deri parçacıklarından beslenir. Tüm bu süreç içerisinde vücutta şiddetli kaşıntıya, gözle görülebilecek yaralara sebep verir ve maalesef dikkat edilmediği sürece çok kolay bir şekilde yakın çevrenize bulaşma ihtimali yüksektir.

Uyuz hastalığı, az önce bahsettiğimiz üzere maalesef paraziter bir hastalıktır. Bu nedenle uyuz böceğini gözle görmek ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle hastalığın teşhisi genelde günler, haftalar ve hatta aylar sonra ancak konulur. Uyuz olduğu tahmin edilen kişi, bir sağlık kuruluşuna başvurmadığı sürece hastalığa yakalandığını anlaması oldukça güçtür.

Uyuzun vücuda yerleşmesi görece uzun bir süreç olsa da uyuzu bir yerden ya da birinden kapmak ne yazık ki çok kolaydır. Çünkü uyuz böceği, bulunduğu yerde bir haftadan fazla sürede yaşamaktadır. Bu nedenle uyuzu toplu taşıma araçlarında, ortak kullanım alanlarında, hatta uyuz hastası kimsenin yaşadığı ortamdaki herhangi bir eşyadan bile kolayca kapmak mümkündür.

Uyuz Hastalığı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Uyuz Belirtileri

Uyuz hastalığı vücuda yerleştikten bir süre sonra vücutta gözle görülebilecek tepkimelere neden olur. Bu reaksiyonlardan bazıları şu şekildedir:

  • Genellikle akşam saatlerinde şiddeti artan kaşınmalar
  • Kaşıntı boyunca kızaran deri
  • Kaşınan yerdeki deride pul pul dökülme
  • Sıcakla temas ettikçe artan kaşınma isteği
  • Kaşınan bölgede oluşan açık yaralar
  • Çoğunlukla bacak, kol, bilek, dirsek, boyun, bel, el ve parmak aralarında kaşıntı ve bu bölgelerde kaşıntıya bağlı olarak ortaya çıkan kırmızı kabarcıklar, dökülen deriler

Hastalığın vücuda tam olarak yerleşmesi ve belirtilerini gözle görünecek şekilde göstermesi süreci kişiden kişiye göre değişmektedir. Hastaların daha önce bu hastalığa yakalanmış olup olmamaları da bu süreyi etkilemektedir. Bu nedenle bu hastalığa sahip bir kişiyle direkt ya da dolaylı yollardan temasta bulunduysanız belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeden de hastaneye başvurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Uyuz Hastalığı Nasıl Geçer

Uyuzun Tedavisi Nasıldır?

Uyuz Tedavi

Uyuz hastalığında doktor, hastalığın derecesine göre uygun bir tedavi yöntemi seçmektedir. Başlangıç aşamasında olan bir hastanın tedavisinde genellikle krem ve losyonlar kullanılmaktadır. Hastalık henüz çok ilerlememiş ise doktorun verdiği reçetedeki krem ve losyonlar hastalığın ilerlemesini engelleyecektir. Daha ileri durumlarda doktor uygun görürse hastayı krem ve losyonların yanı sıra ilaç tedavisine başlatmaktadır. Doktorun yazdığı reçetedeki talimatlara uyarak sürdürülen tedaviler başarıyla sonuçlanmaktadır.

Kimi hastalarda uyuz daha şiddetli bir şekilde ilerlemektedir. Bunun en önemli sebeplerinden kişinin bağışıklık sisteminin düşük olmasıdır. Bunun sonucunda uyuz; krem, losyon ve ilaç tedavisiyle iyileşmeyecek duruma kadar ilerler. Bu noktada doktorunuz iğne tedavisine geçer ve uyuz böceklerini cildinizden çıkararak iyileşmenizi sağlar.

Uyuz tedavisinde yakın çevrenizde bulunan kişilerin de tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Bunun yanında uyuz hastalığı olan kişinin kullandığı nevresim takımları, havlular, giydiği kıyafetler vs.’nin tedaviye başlamadan en az iki-üç gün önceden çamaşır makinesinde sıcak suda yıkanması dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Doktorun yazdığı reçetedeki krem ve losyonlar, yatmadan önce tüm vücuda sürülür ve gece o şekilde yatılır. Ertesi gün uyanıldığında duş almak ve temiz kıyafetler giymek gerekmektedir. Önceki gece giydiğimiz kıyafetler tekrar sıcak suda yıkanmalıdır. Bu süreç, kişiden kişiye göre değişerek devam etmektedir ve doktora danışılarak süreç sonlandırılmalıdır.

Tedavi sonucunda, vücutta yavaşça iyileşmekte olan açık yaralar kaşıntıya sebep olabilir. Bu durum tedavinin olumsuz sonuçlandığını göstermemektedir. Fakat tedavi sürecinin sonucunda yaralarda ve kaşınmalarda iyileşme yerine gözle görünür bir şekilde artma gözlemlenirse en kısa sürede doktorla iletişime geçilmelidir.

Uyuz hastalığının tedavisinde bitkisel yöntemler denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi takdirde tahriş olan ciltte bitkisel tedavi ile farklı komplikasyonlar oluşmasına neden olabilirsiniz.

Ek bilgiler için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Uyuz

Uyuz Nereden Kapılır

Uyuz böceği, bulunduğu yerde bir haftadan fazla sürede yaşamaktadır. Bu nedenle uyuzu toplu taşıma araçlarında, ortak kullanım alanlarında, hatta uyuz hastası kimsenin yaşadığı ortamdaki herhangi bir eşyadan bile kolayca kapmak mümkündür.

Uyuz Belirtileri

-Genellikle akşam saatlerinde şiddeti artan kaşınmalar
-Kaşıntı boyunca kızaran deri
-Kaşınan yerdeki deride pul pul dökülme
-Sıcakla temas ettikçe artan kaşınma isteği
-Kaşınan bölgede oluşan açık yaralar
-Çoğunlukla bacak, kol, bilek, dirsek, boyun, bel, el ve parmak aralarında kaşıntı ve bu bölgelerde kaşıntıya bağlı olarak ortaya çıkan kırmızı kabarcıklar, dökülen deriler

Uyuz Tedavi Yöntemleri

Doktorun yazdığı reçetedeki krem ve losyonlar, yatmadan önce tüm vücuda sürülür ve gece o şekilde yatılır. Ertesi gün uyanıldığında duş almak ve temiz kıyafetler giymek gerekmektedir. Önceki gece giydiğimiz kıyafetler tekrar sıcak suda yıkanmalıdır. Bu süreç, kişiden kişiye göre değişerek devam etmektedir ve doktora danışılarak süreç sonlandırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır Toz ve Çubuk Tarçınlı Su ile Kilo Verme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap