Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı

Türkiye’nin önde gelen banklarından biri olan Yapı Kredi bankası, öğrencilere en fazla staj imkânı tanıyan bankların başında gelir. Bankacılık alanında kariyer hedefi olan birçok gencin iş ortamına adapte olması ve tecrübe kazanmasına öncülük eden banka, yeni mezun binlerce öğrencinin de hayallerini süslemektedir.
Yapı Kredi Bankası, Türkiye’nin ilk özel bankası 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur. Ülkemizin en büyük 4 özel bankasından biridir. Yapı Kredi; müşteri memnuniyeti odaklı erişilebilirlik özelliği, teknolojik anlamda kullanım kolaylığı, müşterilerine birbirinden özel ve avantajlı kampanyaları ile 18 yaş üstü her yaştan ve her statüden kişilere hizmet vermektedir.

Yapı Kredi Bankası Türkiye ve yurtdışında 925 şubesi, 19.000 uzman personeli, 4000’nin üzerinde ATM’si ile bankacılık hizmetlerini sürdürmektedir. Yapı Kredi Bankasının müşterilerine sunmuş olduğu birçok bankacılık hizmetleri bulunmaktadır. Bireysel bankacılık hizmetleri, Platinum Bankacılık hizmetleri, KOBİ hizmetleri, Kurumsal hizmetler, Ticari hizmetler en çok tercih edilen hizmetlerinin başında gelmektedir. Kredi kartı Worldcard ve tüketiciye yönelik kampanyaları ile son zamanlarda oldukça adından bahsettiren Yapı Kredi Bankası’nın Worldcard dışında birçok kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartlarının hepsinin farklı özellikleri vardır. Özelliklerine göre kredi kartı seçiminizi yapabilirsiniz. Platinium TLCard, Adios, Play Kart bunlardan bazılarıdır.

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Yapı Kredi Bankası müşteri hizmetleri telefon numarasına gelecek olursak, Yapı Kredi’nin 444’lü çağrı merkezi numarası ve Yapı Kredi 0850’li müşteri hizmetleri iletişim telefon numarası bulunmaktadır.

Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası:

0850 222 0444 (Normal konuşma dakikalarınız veya tarife ücretiniz geçerlidir.)
veya
444 0 444(Normal konuşma dakikalarınız veya tarife ücretiniz geçerlidir.)

Yukarıda vermiş olduğumuz müşteri hizmetleri numaralarından herhangi birini aradıktan sonra sistem sizlerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yani T.C. Kimlik Numaranızı tuşlamanızı isteyecektir. Kimlik numaranızın tuşlamasını yaptıktan sonra sırası ile 2 ve 0 rakamlarını tuşlamanız halinde Yapı Kredi müşteri temsilcisi ile direkt irtibat kurabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası WhatsApp Hattı

Yapı Kredi Bankası, mobil internet bankacılığı açısından da oldukça gelişmiş bankalardan biridir. Mobil uygulaması ile cep telefonlarınızdan istediğiniz gibi tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Yapmanız gereken tek şey mobil bankacılığı uygulamasını cep telefonunuza indirmek ve ardından hesabınıza giriş yapmak…
Yapı Kredi Bankası ile iletişime geçmek için sadece müşteri hizmetleri telefon numaralarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında bankanın WhatsApp Hattı maalesef kullanmıyor. Banka ancak sosyal medya kanallarında oldukça aktif bir şekilde geri dönüş sağlamaktadır. Facebook ve Twitter hesapları Yapı Kredi Bankası’na ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan IKEA Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası ve WhatsApp Hattı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hiç yorum yapılmamış, yorum yazmak ister misin?

Bu yazıya yorum yap